Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόλις στο 2' να προηγηθούν με γκολ του Πασά, ενώ δέκα λεπτά μετά έκαναν το 2-0 χάρη σε πέναλτι του Πόζογλου.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν και μπόρεσαν να ισοφαρίσουν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ο Κόλλας στο 42' και στο 45' με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «βασίλισσα του βορρά» ανέβασε την απόδοση της και με γκολ του Μπλέτσα στο 72' πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σιμόνι.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Κολλάς, Καρβούνης, Κοντοές, Κολτσίδας, Σερβιλάκης, Ραμίρεζ, Δημήτρουλας (69' Καζβιρόπουλος), Μπίκας & Ευθυμίου.
ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Ταϊρης, Μπλέτσας, Μανιώτης, Πασάς, Βεργώνης, Στάμου, Πέντα (41' Ν. Ζούρκος, 46' Σιμόνι), Γεωργιάδης, Καραγιάννης & Πόζογλου.

Το προφίλ της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο (22/2)

Διαγόρας Ρόδου-Ιωνικός 1-0 (61’ Πασταρούχας)

Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1 (90+3’ Τσιάρας-8’ Ροχάνο)

ΟΦ Ιεράπετρας-Ασπρόπυργος 1-0 (71’ Κατσικοκέρης)

Τρίγλια-Ιάλυσος 0-2 (79’ Πετράκης, 90’ Ρεκλίτης)

Κυριακή (23/2)

Αιγάλεω-Τρίκαλα 1-0 (61′ Φαρινόλα)

Θεσπρωτός–Βέροια 2-4 (42′, 45′ πεν. Κόλλας – 2′ Πασάς, 12′ πεν. Πόζογλου, 72′ Μπλέτσας, 94' Σιμόνι)

Καλαμάτα–Καβάλα 0-1 (50′ Μαϊντανός)