Αρχική / Νέα Της Βέροιας / Βέροια - EHF Cup: Muratpasa - ΠΑΟΚ 24-24 - Ιστορική πρόκριση για τις «Νταμπλούχες»!

Κυριακή, Σεπτέμβριος 15, 2019 - 16:58
7 0 0

Την πρόκριση ΕΜΕΙΣ! Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος κόντρα στην Muratpasa BSK, για την ρεβάνς του πρώτου προκριματικού γύρου του EHF Cup, με σκορ 24-24, και σε συνδυασμό με την νίκη του στον πρώτο αγώνα με 32-25, προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σέρβικη, ZORK Jagodina.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δημήτρης Πελεκίδης παρέταξε ως αρχική επτάδα τις: Καμπόιμ, Γκάτζιου, Χατζηπαρασίδου, Ζυγούρα, Νίκολιτς, Φερφόλια, Παναγιωτίδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε πίσω με 11-9, κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 0-4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά δύο γκολ, 11-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η τούρκικη ομάδα έβγαλε γρήγορη αντίδραση στο πρώτο πεντάλεπτο, και με ένα μικρό σερί 3-0, έκανε την ανατροπή, 15-14. Με την διαφορά στην συνέχεια να φτάνει μέχρι και στα τρία γκολ, 20-17, οι «Νταμπλούχες» έβγαλαν το καλό τους πρόσωπο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 21-21, ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για την λήξη του αγώνα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες σκόραραν από τρία γκολ, με το τελικό 24-24, να δίνει την πρόκριση στην ομάδα μας.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Πρόεδρος του ΠΑΟΚ, κος Αθανάσιος Κατσαρής, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον έφορο του τμήματος, κο Δημήτρη Χασεκίδη, του ζήτησε να μεταφέρει τα προσωπικά του συγχαρητήρια, αλλά και του Διοικητικού Συμβουλίου, προς τις παίκτριες και το τεχνικό τιμ, για την ιστορική αυτή πρόκριση.

Το παρών έδωσαν ο μεγάλος χορηγός του τμήματος και Πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, καθώς και μέλη του Δ.Σ. του Σωματείου: κκ. Χάρης Μάλλιος και Γρηγόρης Πετρίδης.

Τα πεντάλεπτα: 5' 2-2, 10' 3-4, 15' 6-6, 20' 8-8, 25' 11-9, 30' 11-3, 35' 15-14, 40' 18-15, 45' 20-17, 50' 21-19, 55' 22-21, 60' 24-24

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης-Βακάλης): Χατζηπαρασίδου, Καμπόιμ, Φερφόλια, Γκάτζιου, Κωστοπούλου, Κρίτζαλη, Ματαρώνα, Μεντεσίδου, Μούρνου, Νούσια, Νίκολιτς, Παναγιωτίδου, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Βαφειάδου, Ζυγούρα.

Muratpasa: Akalin, Beytekin, Bozdogan, Bozyurt, Dinc, Durdu, Graovac, Hosgor Binboga, Kilic, Sarikaya, Sormaz, Toprak, Turkyilmaz