Αρχική / Νέα Της Βέροιας / Μπάσκετ: Καρδίτσα - Φίλιππος (70-59) - Δηλώσεις Γκίμα

Μπάσκετ: Καρδίτσα - Φίλιππος (70-59) - Δηλώσεις Γκίμα

Δευτέρα, Οκτώβριος 17, 2016 - 10:22
87 2 0

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα έκανε ο Φίλιππος Βέροιας ο οποίος έχασε στην Καρδίτσα απο την τοπική ομάδα με σκορ 70-59 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής κατηγορίας.
Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα προσπάθησαν και παρέμειναν στο παιχνίδι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο όμως η αποβολή του Ευθύμη Κοθρά στο 27ο λεπτό με 5 φάουλ ήταν καθοριστική με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι στο 30' να αποκτήσουν μια διαφορά 7 πόντων την οποία συντήρησαν και αύξησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν την νίκη με 70-59.

Διαιτητές : Κοϊμτζόγλου και Γαζέτας

Δεκάλεπτα : 22-20, 37-35, 54-47, 70-59

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 2, Δόγρανλης, Πανταζής, Λάκκας 7, Μαυρογιάννης 6, Παππάς Κ., Πάσσας, Καμαριώτης 10(2), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 18(1), Θέος 21, Παππάς Γ.

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 5(1), Τσούκας 3(1), Τσιμίδης 2, Βάλλιος, Παπαδόπουλος Νίκος 5, Γεωργιάδης 8(1), Κοθράς 11, Σιόλογκας 11, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 10(3), Μόρας, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.

Γκίμας: Παραμείναμε ανταγωνιστικοί

Ο Δημήτρης Γκίμας μετά το τέλος της αναμέτρησης Καρδίτσα - Φίλιππος Βέροιας (70-59) για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις στο filipposbc.gr :" Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα της Καρδίτσας για τη δίκαιη νίκη της.

Ευχαριστούμε πολυ και για τη φιλοξενία. Θα ήθελα επίσης να εκφράσω την ικανοποίηση μου για την αγωνιστική παρουσία μας καθώς παραμείναμε ανταγωνιστικοί και δεν φοβηθήκαμε το παιχνιδι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Η Καρδιτσα συγκαταλέγεται στα φαβορί ανόδου. Χασαμε λοιπόν ένα ντέρμπι ανόδου. Ούτε φτηνές δικαιολογίες ούτε μυξοκλαματα. Μπορούμε για μια ακόμη Κυριακή να ειμαστε υπερήφανοι. Η συνέχεια θα ειναι δυσκολότερη και συναρπαστικότερη και η ομάδα μας παιχνιδι με παιχνιδι σκληρότερη."